Monday, December 5, 2011

Kogukondlik tarkvaraarendus


Tänases töös annan põgusa ülevaate kahe erineva vaba tarkvara projekti arendusest.

Esimeseks projektiks valisin Mozilla perekonda kuuluva tarkvara, Firefox veebibrauseri ja Thunderbird mailitarkvara.

Tegemist on avatud lähtekoodiga vaba tarkvaraga, mille arenduse taga seisab keskse organisatsioonina Mozilla Foundation.
Tarkvara on litsentseeritud erinevate vaba tarkvara litsentsidega.

Mozilla puhul saab kogukond arenduses osaleda kahel viisil, esiteks on võimalik pakkuda parandusi ja täiendusi Firefoxi ja Thunderbirdi lähtekoodi endasse. Teine viis osalemiseks on kirjutada laiendusi ehk Add-on tüüpi tarkvara. Add-on on võimalus vastavalt Mozilla poolt pakutavale API-le  laiendada brauseri või mailikliendi tarkvara funktsoinaalsust. Add-on tarkvara kirjutamine on olnud väga populaarne, neid saab laadida läbi extension manageri. Ise kasutasin, näiteks, Seleniumi IDE, mis on üks Add-on tarkvaradest, ja olin sellega üsna rahul, nii et see, et taolisi asju saab arendada on vägagi hea. Mozillas on palju omadusi, mida ei leidu teistes brauserites, ja see on just selle tõttu, et seda pidevalt arendatakse.

Teine projekt, mida lähemalt vaatan, on CentOS linuxi distributsioon. CentOS akronüümi taga peitub "Community Enterprise Operating System" ja see viitab otseselt kogukonna kaasamisele.  CentOS-i puhul on tegemist huvitava tarkvaraga selles mõttes, et tegemist on avatud lähtekoodiga RedHat-i poolt pakutava tarkvara pakendamisega. Sealjuures eemaldatakse kõiks RedHati graafika ja kaubamärgid, samuti mõningad tarkvara osad, mida ei saa CentOS-i kaasata.

Sellise pakendamise juures kulub kogukonna abi marjaks ära. Seetõttu on CentOS-i veebilehel aadressil http://wiki.centos.org/ToDo üleval ka nimekiri asjades, milles eelkõige abi oodatakse. Erinevalt Mozilla projektist, on siin rõhk just nimelt pakendamise probleemidel ja uuesti pakendatud koodi haldamisel. Toote funktsionaalsus tuleb aga taotluslikult Red Hati poolt pakutavast, ise funktsionaalsust ringi ei kirjutata.

Ära märkimist väärib ka, et arendajate tuumik ise kasutab Red Hati nime asemel "prominent North American Enterprise Linux vendor". Siin on nad tõenäoliselt võtnud eeskuju eesti vanarahva kommetest, kus hundi nime mainimine oli tabu ja selle asemel kasutati ikka hallivatimees ja võsavillem :)

1 comment:

Owl said...

See PNAELV nimetus oli tegelikult Red Hati jäiga kaubamärgipoliitika tulemus. CentOSe tegijad ei saanud enam isegi Red Hatti oma veebis mainida - tulemuseks oligi see tobedavõitu akronüüm (võrdlusena meenub TAFKAP ehk The Artist Formerly Known As Prince...).